در جامعه امروز ما بیشتر خوانندگان کتاب با چشم‌هایشان خرید می‌کنند و این مورد در اکثرا در تمام موارد قابل مشاهده است.


 با ‌وجود اینکه به‌دنبال کتابی می‌گردند که حس جدیدی به آنها القا کند و آنها غافلگیر کند. 


اکثر خوانندگان کتاب هابی می خواهند که بتوانند آن را با افتخار در هر کجا به دست بگیرند و بخوانند.


طراحی جلد کتاب خلاقانه یکی از بهترین فاکتور هایی است که یک فرد را قانع میکند که یک کتاب را خریداری کند.


البته از موضوع و محتوی کتاب نمیتوانیم چشم پوشی کنیم ، ولی اهمیت جلد کتاب بر کسی پوشیده است .تعریف جلد کتاب 

جلد یا رُویه، نگهدارنده و محافظ کتاب، کتابچه، ژورنال (مجله)، دفتر، کاتالوگ، صفحه موسیقی یا هر چیز دیگر در برابر آسیب‌های فیزیکی بیرون است.

 در واقع، «طراحی جلد نشریات را می‌توان نوعی طراحیِ بسته بندی به حساب آورد. زیرا جزئیات فنی طراحی جلد شباهت نزدیکی با طراحی بسته بندی دارد، چرا که در طراحی جلد هم باید به سطوح و وجوه مختلف جلد فکر کرد و طراحی مناسب هنری/فنی را انجام داد، و دقایق و ریزه کاری‌های حرفه نشر را در کار ملحوظ داشت.

 طراحی جلد نیز مانند هر کوشش پویایی، انواع گوناگون دارد که معروف ترین آن طراحی جلد کتاب است، زیرا کیفیت کار طراحی جلد کتاب و تقسیمات و سطوح آن، کامل ترین در میان انواع جلدهای نشریات است.


اهمیت جلد کتاب 
این قسمت با محوریت بحث دربارهٔ اهمیت طراحی جلد کتاب پی گرفته می‌شود، چرا که انواع جلدهای دیگر نیز هرکدام وجهی و بخشی از خصوصیات جلد کتاب را دارند. «در حقیقت جلد کتاب، لباس کتاب است و این لباس باید متناسب باشد. 
حتی اگر کتاب ترجمه است و خودش دارای یک لباس فرنگی است اما طبعاً وقتی وارد فرهنگ ما می‌شود باید لباس خاص خودش را داشته باشد؛ این لباس باید اطلاعاتی از محتوای کتاب ارائه بدهد. چیز دیگری که در صنعت نشر مهم است، جذب خریدار کتاب است که با جذابیت جلد کتاب، طبعاً فروش کتاب بالا رفته و موجب افزایش تیراژ کتاب می‌شود. 

جلد باید به خواننده، اطلاعاتی در مورد کتاب بدهد و او را ترغیب کند که کتاب را بخرد.
بنابراین، جلد علاوه بر آنکه یک محافظ است؛ در ترغیب مخاطب برای خرید و خواندن و در کل استقبال از محصول مورد نظر، سهم مهمی دارد زیرا جلد، ماهیت کلی آن محصول را نشان می‌دهد.

منبع : ویکی پدیا


تاریخ : سه شنبه 20 خرداد 1399 | 09:50 ب.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic