با دیزل ژنراتور اسپادانا صنعت آشنا شوید

http://rupload.ir/upload/nsm22lrfvap09otjfmp.pngدیزل ژنراتور اسپادانا صنعت:


در سال 1375 توسط برخی از اساتید دانشگاه های کشور، در سالنی برابر با 2200 متر مربع در اصفهان برای تولید انواع:

تأسیس و احداث گردید.


شرکت اسپادانا صنعت با توجه  به اهمیت کنترل کیفیت، با تهیه ماشین آلات  و تجهیز آزمایشگاه  کالیبره شده در آزمایشگاه های بروز دنیا اقدام به تولید دیزل ژنراتور کرده است. پس از تولید هر دستگاه طبق تست شیت کارخانه که بر گرفته از استاندارهای:

ISO 8528  ,  IS 3046  , BS 5514  ,  DIN 627

 

دستگاه را تست نموده و پس از Q.C موتور برق و متعلقات مربوطه تحویل خریدار می گردد.

  • انجام تست کارخانه ای کلیه دستگاه های تولیدی این شرکت دیزل ژنراتور
  • تیم خدمات پس از فروش مجرب و حرفه ای دیزل ژنراتور
  • دارا بودن قطعات یدکی ضروری و مورد نیاز دیزل ژنراتور

از مهمترین برتری های شرکت فنی مهندسی اسپادانا صنعت می باشد. ساخت سوپر سایلنت کانوپی جهت کاهش سر و صدا و نیز انواع تابلو برق  ژنراتور، تریلرهای حمل و یدکشی جهت انواع ژنراتورهای دیزلی و گازسوز ، کاملا مطابق استاندارهای روز دنیا و منطبق با سفارش متقاضی به همراه نقشه های مربوطه از دیگر برتریهای مجموعه فنی ومهندسی اسپادانا صنعت است.

 

 

دانستنی های مفید دیزل ژنراتور: دیزل ژنراتور

 توان و کمیت های دیزل ژنراتور در سه حالت کاری تعریف می گردد: دیزل ژنراتور

 

1- Stand by Power

به توان نامی یا توان اسمی معروف می باشدتوانی است که تامین برق اضطراری برای مدت زمانی کوتاه که برق شهر -برق اصلیمعقول و طبیعی نباشد، انجام دهد. نکته مهم این است که قابلیت اضافه بار 10% « تامین توان 110%» را اصلا ندارد. در نشریه 110 نظام مهندسی وسایر مقالات دانشگاهی ذکر گردیده است دیزل ژنراتور توان تحمل اضافه بار به میزان 110% بار نامی را برای یک ساعت داشته باشد، منظور این مطلب توان Stand by Power نیست.

 

2-Prime Unlimited Running Time

توان دائمی یا Prime power استتوانی از ژنراتور دیزلی است که تامین برق را به عنوان تامین کننده اصلی عهده دار باشد، به همین علت به توان اولیه نیز معروف است .

نکته مهم و قابل توجه این است که این حالت امکان تحمل اضافه بار 10% « 110% توان prime » را دارا می باشد.

آزمون 110% اضافه بار به مدت یک ساعت نشریه نظام مهندسی برای این توان تعریف می گردد .

 

3-Base Load Continuous Power

حالتی از توان دیزل ژنراتور است که به صورت پیوسته و مداوم مصرف کننده ثابت (بارثابت و بدون تغییر) را عهده دار می باشد.

  « متن فوق برگرفته از استاندارهای  BS5514 و ISO3046, AS2789, DIN6271   می باشد

  چه دیزل ژنراتوری برای چه مکانی مناسب است: دیزل ژنراتور

 برای مراکز بیمارستانی ویا کارخانه ها و.... که سریع روشن شدن دیزل ژنراتور « در کوتاه ترین زمان ممکن برق دیزل ژنراتور وارد مدار شود» ملاک است، باید بدانیم: دیزل ژنراتور

  بایستی توان خریداری شده در حالت prime باشد تا درصورتی که قطعی برق بیش از یک ساعت باشد مصرف کننده با مشکل مواجه نگردد.

  • موتور دیزل engine مجهز به گاورنر الکتریکی ویا حداقل الکترومکانیکی باشدعلت این امر سریع روشن شدن و زیر بار رفتن موتور برق و یا ژنراتور است.
  • دستگاه مجهز به یک مغز هوشمند جهت چک کردن پارامترهای مکانیکال و الکتریکال است که در کسری از ثانیه تصمیم گیری کند مثل برد PLC  دیزل ژنراتور.

 

 

 

نحوه محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور برای مکان های مختلف : دیزل ژنراتور

 این شرکت سه روش اصلی که برپایه مستندات علمی و تجربه استوار است را پیشنهاد می کند:

 

روش اول: دیزل ژنراتور

تمامی تجهیزات و ادواتی که به برق اضطراری نیازمند هستند « برق مصرفی که نیازمند ژنراتور اضطراری است » را خاموش کرده و همگی را یک مرتبه برق دار می کنیم البته همزمان با برق دار کردن با استفاده از آمپر متر دقیق جریان هریک از سه فاز مصرفی را اندازه گیری می نماییم، سپس در بین جریان سه فاز R , S , T بزرگترین را در نظر گرفته و اندازه آن را در رابطه زیر به جای قرار می دهیم که منظور از V اختلاف ولتاژ فاز به فاز است که عدد 400 ولت در نظر گرفته می شود.

 S=3^2 * I * V

عدد S  حاصل به توان ظاهری ژنراتور دیزلی معروف است  با واحد ولت آمپر، که با تقسیم آن بر عدد 1000 این واحد به کیلو ولت آمپر یا همان KVA تبدیل می شود.

تذکراین روش ساده ترین روش ممکن بوده که محاسبات طولانی و سنگین ندارد و تنها وسیله مورد نیاز ، یک آمپر متر دقیق می باشد .

کاربرد روش اولدر مراکزی است که کلیه تجهیزات نصب شده است و افزایش مصرف کننده ای در کار نیست.

 

 

روش دوم: دیزل ژنراتور

 در این روش ابتدا به ساکن تمامی مصرف کننده ها را لیست کرده ، سپس آن ها را به دو دسته تقسیم می کنیم: دیزل ژنراتور

 

دسته اول:

آن تجهیزاتی که برای تبدیل انرژی الکتریکی  به انرژی مکانیکی ساخته شده اند مانند انواع الکترو موتورها و....

در این دسته توان ورودی برحسب KVA یا KWe  « کیلو وات الکتریکی» داده شده است یا توان خروجی برحسب HP «اسب بخار» ویا KWM  « کیلو وات مکانیکی» توجه فرمایید KW الکتریکی با KW مکانیکی هیچ گاه یکسان نیست. این دسته به دلیل جریان راه اندازی که 5 تا 6 برابر جریان نامیشان است بایستی توانشان به طور دقیق محاسبه شود البته استفاده از درایوها «انواع راه اندازها» این میزان را به 2 و در نهایت 1.5 برابر تقلیل می دهد.


تبدیل HP به KVA  در دیزل ژنراتور

جهت تبدیل HP به KVA ، می دانیم هر اسب بخار برابر 746 وات مکانیکی است پس توان خروجی را به KWM مکانیکی تبدیل کرده و سپس با توجه به این که میزان توان الکتریکی بزرگتر از توان مکانیکی است  زیرا انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی و تلفات یا همان اصطکاک تبدیل می شود توان الکتریکی برابر می شود با 1.2 برابر توان مکانیکی. این 20% افزایش به دلیل اصطکاک است و به تشخیص دپارتمان دفتر فنی اسپادانا صنعت کمی بالاتر از حد معقول در نظر گرفته شده تا در محاسبات عدد خروجی هم منطقی باشد و از سوی دیگر قابلیت اطمینان را برای انواع الکتروموتورها دارا باشد. دیزل ژنراتور

 

دسته دوم: دیزل ژنراتور

تجهیزاتی هستند که انرژی الکتریکی را به نور یا حرارت تبدیل می کنند مانند انواع روشنایی ، اتو ، تلویزیون و غیره. در این تجهیزات توان خروجی برحسب وات W است که با تقسیم این عدد بر 1000 ، آن را برحسب KW الکتریکی تبدیل می نماییم. سپس توان هر دو دسته را که بر حسب KW الکتریکی است را با هم جمع می کنیم . دقت داشته باشید که با توجه به فرمول S=3^2 *I * V  و اینکه در دسته اول جریان راه اندازی 5 تا 6 برابر است ، توان را با توجه به نوع درایو یا نبود آن در عدد مربوطه ضرب می کنیم.

تذکر: این روش محاسبات ریاضی سنگین و دقیق دارد که نیازمند صرف وقت وصبوری در انجام آن است. دیزل ژنراتور

همچنین با استفاده از اصل لانه کبوتری و یا استدلال شهودی و ترکیب آن با روش های محاسبه MIN مطلق مانند الگوریتم ژنتیک ، روش جهش قورباغه ، آنت کلونی و.... عدد KW الکتریکی بدست آمده برای توان دیزل ژنراتور را می توان کوچکتر ودقیق تر محاسبه کرد که از یک سو قیمت دیزل ژنراتور کمتر شود و از سوی دیگر موتور برق توان پاسخگویی و راه اندازی تمامی بار مصرفی مربوطه را داشته باشد. دیزل ژنراتور


کاربرد روش دوم :  برای مراکزی که هیچ یک از مصرف کننده ها نصب نشده است و یا امکان افزایش تجهیزات و ابزارها وجود دارد، به کار می روددر مجموعه هایی که امکان افزایش تجهیزات وجود دارد از ترکیب دو روش اول و دوم استفاده می شود ، بخش نصب شده روش اول و بخش نصب نشده روش دوم است. دیزل ژنراتور

 

 روش سوم: دیزل ژنراتور

 این روش به روش مدلینگ معروف است. به این صورت که مجموعه که نیازمند برق اضطراری است را با مجموعه دیگر که تقریبا یا دقیقا آن تجهیزات مصرفی را دارد مدل می کنند. در این روش حتما بایستی دقت شود توان بدست آمده 100% دقیق نیست لذا بایستی کمی آن را متناسب با تغییرات تجهیزات ، تغییر داد تا به توان ژنراتور مورد نیاز نزدیکتر شود.


منبع : دیزل ژنراتور
تاریخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 | 08:38 ب.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic